PQDE6W-Q110-S12-H-D
Part number:
PQDE6W-Q110-S12-H-D
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 6W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 19
quantity
unit price
price
19
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Heat Sink
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.64" H (25.4mm x 25.4mm x 16.2mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module, 4 Leads
  • Power (Watts)
    6 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    84%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    40V
  • Voltage - Input (Max)
    160V