PRMCE1-S5-S12-S
Part number:
PRMCE1-S5-S12-S
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 1W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 25
quantity
unit price
price
25
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    84mA
  • Size / Dimension
    0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    7-SIP Module, 4 Leads
  • Power (Watts)
    1 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    72%
  • Approval Agency
    CB Scheme, EN, IEC, UL
  • Standard Number
    55024; 55032 Class A; 62368-1
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V