PRQ75W-Q48-S12-B-D
Part number:
PRQ75W-Q48-S12-B-D
manufacturer:
describe:
DC-DC ISOLATED, 75 W, 18~75 VDC
package:
Bag
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 16
quantity
unit price
price
16
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    6.25A
  • Size / Dimension
    2.44" L x 2.20" W x 0.57" H (62.0mm x 56.0mm x 14.6mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Power (Watts)
    75 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Quarter Brick
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
    CE
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V