PSR02-12S3P3
Part number:
PSR02-12S3P3
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 3.3V 6.6W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1605
minimum : 1
  • Features
    Standby Output
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    2A
  • Size / Dimension
    0.55" L x 0.30" W x 0.40" H (14.0mm x 7.5mm x 10.1mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Power (Watts)
    6.6 W
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Voltage - Input (Max)
    36V