PXB15-24WD15/NT
Part number:
PXB15-24WD15/NT
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    500mA, 500mA
  • Size / Dimension
    1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    88%
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V