PXG-M15-48WD15
Part number:
PXG-M15-48WD15
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1615
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    500mA, 500mA
  • Size / Dimension
    1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    15 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V