QSB40048S24
Part number:
QSB40048S24
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 24V 398W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    16.6A
  • Size / Dimension
    4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Package / Case
    Full Brick
  • Power (Watts)
    398 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Full Brick
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    90%
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    75V