RDDW60F-12
Part number:
RDDW60F-12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-12V 60W
package:
Bulk
inventory 1600
minimum : 1
  • Applications
    Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.5A, 2.5A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    60 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Output 2
    -12V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V