RED40-24S24W
Part number:
RED40-24S24W
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 24V 40W
BUY NOW add to cart
inventory 1609
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Current - Output (Max)
    1.666A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Power (Watts)
    40 W
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    91%
  • Standard Number
    50155; 62368-1
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V