RSDW20UW-12
Part number:
RSDW20UW-12
manufacturer:
describe:
DC/DC MODULE 20W,I/P: 8.5-160VDC
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1.67A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 95°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    20 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CE, cURus, EAC, UL
  • Voltage - Input (Min)
    8.5V
  • Voltage - Input (Max)
    160V