RSDW40H-05
Part number:
RSDW40H-05
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 5V 40W
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Applications
    Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    40 W
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Efficiency
    88.5%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    40V
  • Voltage - Input (Max)
    160V