SCW20B-12
Part number:
SCW20B-12
manufacturer:
describe:
DC/DC CONVERTER
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1602
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1.666A
  • Size / Dimension
    1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 80°C (With Derating)
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Power (Watts)
    20 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    87%
  • Approval Agency
    CE, EAC, UKCA
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V