SDH05-05S12
Part number:
SDH05-05S12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 5W
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Features
    Remote On/Off
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    420mA
  • Size / Dimension
    0.52" L x 0.36" W x 0.40" H (13.2mm x 9.1mm x 10.2mm)
  • Voltage - Isolation
    1.6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    7-DIP Module, 6 Leads
  • Power (Watts)
    5 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    83%
  • Approval Agency
    CE
  • Standard Number
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V