SMT01B-12
Part number:
SMT01B-12
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 996MW
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    83mA
  • Size / Dimension
    0.60" L x 0.44" W x 0.28" H (15.2mm x 11.1mm x 7.1mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 90°C (With Derating)
  • Package / Case
    12-SMD Module, 10 Leads
  • Power (Watts)
    996 mW
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    75%
  • Approval Agency
    CE, EAC
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V