SRS4150N006N25
Part number:
SRS4150N006N25
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 15V 90W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    6A
  • Size / Dimension
    1.31" L x 0.91" W x 0.37" H (33.3mm x 23.1mm x 9.4mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    90 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V