STH0548S7V2
Part number:
STH0548S7V2
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 7.2V
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1607
minimum : 1
  • Features
    Remote On/Off, SCP
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Size / Dimension
    0.77" L x 0.46" W x 0.20" H (19.5mm x 11.8mm x 5.0mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    10-SMD Module, 6 Leads
  • Voltage - Output 1
    7.2V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    14V
  • Voltage - Input (Max)
    72V