SVR05S12-TR
Part number:
SVR05S12-TR
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 300
quantity
unit price
price
300
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Size / Dimension
    0.60" L x 0.33" W x 0.32" H (15.2mm x 8.5mm x 8.3mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    10-SMD Module, 8 Leads
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    94%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    15V
  • Voltage - Input (Max)
    36V