TEN 60-7213WIR
Part number:
TEN 60-7213WIR
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 15V 60W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 10
quantity
unit price
price
10
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.60" W x 1.00" H (50.8mm x 40.7mm x 25.4mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Power (Watts)
    60 W
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    160V