TEN 60-7225WIR
Part number:
TEN 60-7225WIR
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-24V 60W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1602
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    1.25A, 1.25A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.60" W x 1.00" H (50.8mm x 40.7mm x 25.4mm)
  • Voltage - Isolation
    3 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    8-DIP Module
  • Power (Watts)
    60 W
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Output 2
    -24V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    160V