TEP 60-3612UIR
Part number:
TEP 60-3612UIR
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 12V 60W
package:
Box
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Size / Dimension
    2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 75°C
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Power (Watts)
    60 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Quarter Brick
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    89%
  • Approval Agency
    CB, cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    75V