TPSM53603RDAR
Part number:
TPSM53603RDAR
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER 1-7V
package:
Cut Tape (CT)
inventory 2214
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Size / Dimension
    0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Package / Case
    15-PowerBQFN Module
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    15-B3QFN (5x5.5)
  • Voltage - Output 1
    1 ~ 7V
  • Efficiency
    95%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    3.8V
  • Voltage - Input (Max)
    36V