ULS-6.5/15-D48PM-C
Part number:
ULS-6.5/15-D48PM-C
describe:
DC DC CONVERTER 6.5V 98W
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Remote On/Off
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    15A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    98 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    6.5V
  • Efficiency
    93%
  • Approval Agency
    CE, cURus, DEMKO
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V