UWE-24/5-Q12NB-C
Part number:
UWE-24/5-Q12NB-C
describe:
DC DC CONVERTER 24V 120W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    5A
  • Size / Dimension
    2.30" L x 0.90" W x 0.52" H (58.4mm x 22.9mm x 13.2mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Eighth Brick
  • Power (Watts)
    120 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Eighth Brick
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V