UWS-12/4.5-Q12P-C
Part number:
UWS-12/4.5-Q12P-C
describe:
DC DC CONVERTER 12V 54W
package:
Tray
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
BUY NOW add to cart
inventory 1826
minimum : 1
  • Features
    Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    4.5A
  • Size / Dimension
    1.30" L x 0.90" W x 0.36" H (33.0mm x 22.9mm x 9.1mm)
  • Voltage - Isolation
    2.25 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Package / Case
    Sixteenth Brick
  • Power (Watts)
    54 W
  • Number of Outputs
    1
  • Supplier Device Package
    Sixteenth Brick
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Voltage - Input (Max)
    36V