VGDS1-S12-D15-DIP
Part number:
VGDS1-S12-D15-DIP
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER +/-15V 990MW
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Part Status
    Obsolete
  • Features
    SCP
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    33mA, 33mA
  • Size / Dimension
    1.27" L x 0.58" W x 0.37" H (32.3mm x 14.7mm x 9.4mm)
  • Voltage - Isolation
    6 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Package / Case
    24-DIP Module, 14 Leads
  • Power (Watts)
    990 mW
  • Number of Outputs
    2
  • Supplier Device Package
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Output 2
    -15V
  • Voltage - Output 3
  • Voltage - Output 4
  • Efficiency
    75%
  • Approval Agency
    cURus
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V