VRB2412LD-50WR3
Part number:
VRB2412LD-50WR3
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER,50W,12VDC
package:
Tube
inventory 1649
minimum : 38
quantity
unit price
price
38
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Adjustable Output
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    4.167A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    50 W
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Efficiency
    91%
  • Approval Agency
    CE
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Voltage - Input (Max)
    36V