VRB4824LD-50WR3
Part number:
VRB4824LD-50WR3
manufacturer:
describe:
DC DC CONVERTER,50W,24VDC
package:
Tube
inventory 1600
minimum : 19
quantity
unit price
price
19
specifications
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Features
    Adjustable Output
  • Type
    Isolated Module
  • Current - Output (Max)
    2.083A
  • Size / Dimension
    2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Power (Watts)
    50 W
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Efficiency
    92%
  • Approval Agency
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Voltage - Input (Max)
    75V